Periodontoloji - 07den 70e Diş Kliniği, Ortodonti

Periodontoloji


DİŞETİ HASTALIKLARI HAKKINDA BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ

Periodontal hastalıklar, her dört kişiden üçünü yaşamlarının bir döneminde etkileyerek dişlerin erken kaybına neden olmaktadır. Periodontal hastalıklar zamanında teşhis edilirler ise başarılı bir şekilde tedavi edilebilirler.

PERIODONTAL HASTALIK NEDİR ?

Dişlerinizin etrafındaki destek dokuları (kemik gibi) ve dişetlerini etkileyen hastalıklara periodontal hastalıklar ismi verilmektedir. Periodontal hastalıkların ilk belirtisi olan gingivitis’te dişlerin etrafını saran dişetleri kızarır, şişer ve kolayca kanar. Hastalığın bu safhası fazla sıkıntılı olmamakla beraber hastalık tedavi edilmezse, dişetleri ve dişlerin etrafındaki kemik dokusunda geri dönüşü olmayan zararlar ortaya çıkabilir ve periodontitis gelişebilir.

Periodontitis periodontal hastalıkların ilerlemiş bir safhasıdır. Dişlerin ağızda durmasını sağlayan destek dokuları ve kemik harap olur. Dişlerin etrafındaki kemik kaybı nedeniyle derin cepler oluşur. Hastalık geliştikçe dişler sallanmaya başlar ve sonuçta dişin çekilmesi gündeme gelir.

DİŞETİ HASTALIKLARININ BELİRTİLERİ NELERDİR ?

Dişeti hastalıklarının pek çok belirtisi vardır. Aşağıdaki belirtileri saptarsanız diş hekimine başvurunuz:

 • Diş fırçalaması sırasında dişetlerinde kanama
 • Kırmızı, şiş ve dokununca kanayan dişetleri
 • Dişetlerinin dişlerden ayrılmaya başlaması
 • Sürekli kötü ağız kokusu
 • Dişetleri ve dişler arasından iltihap gelmesi
 • Dişlerin sallanması ve birbirinden ayrılması
 • Isırma durumunda dişlerin kapanışındaki değişim
 • Hareketli protezlerin kapanışında değişim

DİŞETİ HASTALIKLARININ NEDENLERİ ?

Dişeti hastalıklarının ana nedeni, dişlerin üzerinde oluşan genellikle sarımsı-gri renkli organik eklentiler olan bakteri plağıdır. Sağlıklı bir ağız için esas olan bakteri plağının günlük temizliklerle ortamdan uzaklaştırılmasıdır.

Bakteri plağı kaldırılmazsa sertleşir ve diş taşı ya da tartar olarak isimlendirilen birikintiler oluşur. Plaktaki bakteriler tarafından üretilen toksinler (zararlı maddeler) dişetlerine zarar verir. Toksinler dişlerin etrafındaki destek dokuları yıkar, dişetleri dişlerden uzaklaşır, oluşan ceplere daha fazla bakteri plağı birikir.

Periodontal hastalık geliştikçe cepler daha da derinleşir, bakteri plağı dişlerin açığa çıkmış yüzeylerine yapışır. Dişlerin kemik desteği yok olur ve tedavi edilmeyen dişler sallanmaya başlar ve sonunda çekilir.

Periodontal hastalıkların ana nedeni bakteri plağı olmakla beraber aşağıdaki unsurlarda dişeti hastalıklarının oluşumuna etki edebilirler;

 • Beslenme biçimi ve tütün kullanımı
 • Lösemi ve AIDS gibi vücut savunma sistemini etkileyen hastalıklar
 • Kontrol altında olmayan diabet
 • Hamilelik sırasında oluşan hormonsal değişimler
 • Doğum kontrol hapları ve bazı kalp ilaçları ile antidepresanlar ağız sağlığımızı etkileyebilir.

DİŞETİ HASTALIKLARINDAN NASIL KORUNULUR?

Yaşam boyu dişlerinizi ağızda tutmak için bakteri plağının, diş fırçalaması ve diş ipi kullanılması ve ağız gargaraları ile her gün dişlerden uzaklaştırılması gerekmektedir. Günlük ağız bakımı diş taşlarının oluşumunu en az seviyede tutmakla beraber tamamen önleyemeyebilir. Bir dişhekimi tarafından yapılacak diş taşı temizliği; sizlerin diş fırçası ve diş ipi ile temizleyemediğiniz bölgelerdeki sertleşmiş diş taşlarının ortamdan uzaklaştırılmasını sağlar. Diş taşlarının kaldırılmasına diş taşı temizliği adı verilmektedir.

DİŞETİ HASTALIKLARININ TEDAVİSİ NEDİR ?

Dişeti hastalıklarının erken safhadaki tedavisi diş taşı temizliğidir. Bu safhada diş taşları ve diğer zararlı oluşumlar dişlerden ve dişeti ceplerinden oluşturulur. Daha ilerlemiş vakalarda cerrahi müdahaleler gerekebilir. Tedaviden sonra düzenli olarak yapılan diş fırçalamaları ve kullanılacak gargaralar tedavinin başarısının devamı açısından önemlidir. Yapılacak olan düzenli hekim kontrolleri ile de hastalığın önlenmesinde önemlidir.

DİŞETİ HASTALIKLARINI ÖNLEME

Bakteri plağının diş ve diş eti çizgisinin altında birikmesine izin verilirse, bu zamanla diş etlerini tahriş eder ve diş eti hastalıklarına yol açar. Diş eti hastalıklarından korunmak için dişleri düzenli olarak fırçalamak ve diş aralarını temizlemek çok önemlidir.

Bakteri plağı diş eti hastalıklarına nasıl yol açar?

Ağzınızda biriken plak temizlenmediği takdirde, bakteri toksinler üretir ve bu durum diş etlerini tahriş ederek dişlerinize zarar verir. Diş eti hastalığının başlangıcı gingivitistir. Bu hastalık diş etinin yanmasına, şişmesine ve hassaslaşmasına sebep olur. Ayrıca diş fırçalarken ve diş ipi kullanımı sırasında kanamalara sebep olur.

Diş eti hastalıklarında kimler risk altındadır?

Diş eti hastalıkları çocuklar dahil tüm yaş gruplarını etkiler. Ancak yetişkinlerde çok daha sıklıkla görülür. 35 yaş ve üzeri her 4 kişiden 3’ü bir tür diş eti hastalığına ya sahiptir ya da geçmişte yakalanmıştır.

Sigara içmek ve bazı hastalıklar diş eti hastalıklarına yakalanma riskini arttırır. Bu nedenle diş doktorunuzu genel sağlık durumunuz hakkında bilgilendirmeniz gerekir.

Diş eti iltihabı halinde neler yapmalıyım?

Düzgün bir ağız bakımı ve düzenli olarak diş hekimini ziyaret ederek gingivitisten korunmak mümkündür. Hastalıktan en iyi korunma ve hastalığı iyileştirme yolu bakteri plağını düzenli olarak temizlemektir. Bu dişlerinizi yumuşak bir fırça ile fırçalamak ve diş aralarınızı temizlemekten oluşan iki aşamalı bir işlemle mümkün olabilir. Bu iki işlem bakteri plağının diş yüzeylerinde ve diş eti çizgisinin altında birikmesini engeller.

Gingivitis kronik bir hastalık değildir. Dişleri destekleyen kemiklere kalıcı bir zarar vermediği için tedavi edilebilir.

Periodontit nedir?

Eğer gingivitis tedavi edilmez ise daha ciddi bir hastalık olan periodontite sebep olabilir. Periodontit dişleri destekleyen diş etlerine ve kemiklere zarar verir. Periodontitin tedavisi mümkün değildir, verilen zarar telafi edilemez, yalnızca profesyonel bir tedavi programı ve evde yapılacak geliştirilmiş düzenli bir ağız bakımı ile hastalığın daha kötü bir hal alması önlenebilir.

Periodontit hastalığına yakalandıynız takdirde, diş hekiminiz size özel bir ağız bakım programıyla hastalığın yayılmasını ve kötüleşmesini önleyebilir. Periodontit hastalarının güvenle kullanabileceği şarj edilebilir diş fırçaları gibi bir dizi ağı bakım ürünü sunmaktadır. Şarj edilebilir diş fırçalarının manuel diş fırçalarından daha fazla bakteri plağını temizlediği klinik deneylerle kanıtlanmıştır ve gelişmiş bir ağız bakımı uygulamak diş eti hastalıklarını kontrol etmede çok önemli bir faktördür.

Periodontitin belirtileri nelerdir?

Priodontit başlangıçta gözle görülebilir semptomları olmadan da gelişebilir. O nedenle diş hekimine düzenli olarak muayene olmak hastalığın erken teşhisi için çok önemlidir.

Periodontitin sıkça görülen semptomları; kırmızı, şiş diş etleri, diş eti çekilmesi, diş etlerinin hassaslaşması, diş eti kanaması ve dişler arasında hissedilen yoğun baskıdır.

İleri aşamalarda diş eti çekilmesi, diş kökünde çürümeler, diş ve diş etleri arasında iltihab, dişlerin sallanması ve diş kaybı görülebilir.

Periodontit başlangıcı, Orta dereceli periodontit,  İlerlemiş periodontit

Periodontit oluşumunu nasıl engellerim?

Düzenli bir ağız bakımı ile periodontiti önleyebilirsiniz. İşte size bu konuda yardımcı bazı ipuçları:

 • Dişlerinizi sabah ve akşam uyumadan önce olmak üzere günde iki defa yumuşak kıllı bir fırça ve florürlü bir diş macunu ile fırçalayın
 • Diş fırçanızın ulaşamadığı diş aralarındaki bakteri plağını günlük olarak temizleyin
 • Diş hekiminizi an az altı ayda bir muayene ve temizlik için ziyaret edin
 • Sigara ve tütün kullanmayın
 • Diş hekimleri, her üç ayda bir ya da eskimiş ise daha önce diş fırçanızı değiştirmenizi tavsiye etmektedirler. Yapılan klinik araştırmalar yeni bir diş fırçasının 3 aylık bir diş fırçasından daha fazla bakteri plağı temizlediğini ortaya koymaktadır.