İmplantoloji (Vida Diş) Tedavileri


İmplant, eksik dişlerin fonksiyon ve estetiğini tekrar sağlamak amacıyla çene kemiğine yerleştirilen yapay diş kökleridir.

HANGİ DURUMLARDA İMPLANT YAPILIR?

Tek diş eksikliğinde yandaki sağlam dişlere dokunulmak istenmediğinde tek implant, birden fazla diş eksikliğinde iki veya daha fazla implant yerleştirilerek sabit köprüler şeklinde ,tamamen dişşiz bir ağizda protez tutuculuğunu sağlamak için uygulanır.

İMPLANTIN YARARLARI NELERDİR?

İmplant, sağlam, rahat ve güvenilir bir uygulamadır. İmplantlar üzerine yapılan protezler, gerçek dişlerin yerini alırken en doğal yapıyı oluştururlar. Eksik dişlerin tamamlanması sürecinde, sağlıklı dişlere dokunulmamış olur. Tüm protezlere oranla çok daha uzun ömürlüdür. Normalde diş kaybının etkileri fizyolojik olduğu kadar psikolojik de olacaktır. İmplant, doğal dişin yerine geçen bir özel uygulama olarak, diş kayıplarının yol açacağı her türlü soruna kesin ve en sağlıklı çözümü getirmektedir.

İMPLANT HER YAŞTA UYGULANABİLİR Mİ?

Evet. Sadece, gençlerde kemik gelişiminin tamamlanması gerekmektedir. Bu da kızlarda 16-17, erkeklerde ise 18 yaşına kadar gerçekleşmektedir. Erişkinler için üst yaş sınırı yoktur. Genel sağlık durumu uygun olan her yaştaki insana uygulanabilir. Yaşlı insanlar daha çok diş kaybettiklerinden ve çene kemiklerinde erimeler olduğu için diş implantlarına daha çok gereksinim duyarlar .

İmplant tedavisinin avantajları

Eksik diş tedavisinde güncel tedavi yaklaşımlarından biri olan implant uygulamaları, eksik olan dişlerin fonksiyon ve estetiğini tekrar sağlamak amacıyla, çene kemiği içine yerleştirilen ve titanyumdan yapılan yapay diş kökü bulunmaktadır. “İmplant sayesinde, tek diş eksikliği olan hastalarda, çekilen dişe komşu iki dişi kesip protez uygulamak yerine, bu dişleri koruyarak, çekilmiş dişin yerine tek bir implant yerleştirerek estetik ve fonksiyon sağlanabilir. Farklı vakalarda ise takılıp çıkarılabilen bir protez yerine, dişsiz bölgeye en uygun sayıda yerleştirilen implantlarla sabit bir köprü yapılabilir. Dişsiz bölge çok uzunsa uygun sayıda implant ile yapılacak köprünün dayanıklılığı arttırılabilir. Alt ve üst çenenin tamamen dişsiz olduğu ve hareketli 'Locator' protez kullanan hastalarda her bir çeneye iki ile dört adet arasında implant uygulanarak, hareketli protezin tutuculuğu da sağlanmaktadır.

Protezin dezavantajlarına karşı implant

Alt ve Üst çenenin de dişsiz olduğu vakalarda ise, yapılan üst damak protezinin sınırları tüm ağız tavanını kaplamaktadır ve bu durum hastada bulantı refleksinin oluşmasına ve protezi kullanamamaya sebep olmaktadır.

İmplant çözümlü diş protezi uygulamalarında, tam damak kullanımına gerek duyulmaz. Protez, yapılan implantlardan da destek aldığı için sınırları damak kubbesine kadar uzanmaz. Böylece bulantı ortadan kalkmaktadır.

 

İmplant tedavisinin avantajları

İmplant tedavisi yerine klasik bir protetik köprü uygulaması da yapılabilir. Ancak yapılacak köprüyü taşıyabilmesi için dişsiz bölgenin hem önündeki hem de arkasındaki sağlıklı dişleri kullanmak zorunludur. Bu dişler kesilerek küçültülür ve köprünün bağlı olduğu kronları taşır. Tedavi için kesilen sağlıklı dişlerin koruyucu mine tabakalarını kaybetmelerine neden olur ve dişlerin ömrünü azaltır. İmplant tedavisi sayesinde, bu sağlam dişlerin kesilmesine gerek kalmadan etkin bir çözüm sağlamaktadır.

İmplant Tedavisinin Ömrü

İmplant uygulamalarında uygun anestezi yöntemlerinin uygulanması durumunda herhangi bir ağrı veya acının söz konusu değildir. İmplant Tedavisinin Ömrü birçok etkene bağlıdır. Bunların en önemlisi, ağız hijyeninin en iyi şekilde sağlanması. Unutulmaması gereken önemli bir nokta da, tavsiyelere uyulmadığı ve kontrol randevularına zamanında gelinmediği takdirde, hastaların doğal dişlerini hangi nedenle kaybederlerse, implantlarını da aynı nedenle kaybetme riskiyle karşı karşıya olduklarıdır. implant uygulanan bölgenin temizliği için yeterli zaman ayrılmalıdır.

İMPLANTIN AŞAMALARI

İmplant yapımı iki aşamadan oluşur. Birincisi cerrahi aşamadır. İmplant alt yepısı çene kemiğine yerleştirilir. Daha sonra 3 ay arasında bekleme süresi vardır. Bu sürede kemik ile implant arasına kemik oluşumu meydana gelir. Üst yapının yapılması ise 1-2 hafta kadar süre alır.

İMPLANTIN BAKIMI

Ağız bakımı eksiksiz ve hiç ihmal edilmeden yapılmalıdır. Bu bakım kendi dişlerimiz için de gereklidir. İmplant yapımından sonra da aynı şekilde devam etmelidir. Eğer yeterli temizlik yapılmazsa nasıl kendi dişlerimizi kaybediyoruz aynı şekilde implantımızı da kaybedebiliriz. İlk belirtiler diş etinde kızarıklık,şişlik,kanama ve kaşıntı ile başlar,kemik yıkımıyla birlikte implantın kaybına sebep olur.

Kimler İmplant Kullanamazlar

Kontrol altında olmayan şeker hastaları, kan pıhtılaşma bozukluğu olanlar,uzun süre kortizon tedavisi görmüş olanlarve halen görmeye devam edenler implant yaptıramazlar.daha önceki yıllarda büyük kemik kayıpları olanlar implant yaptıramıyordu ama günümüzde kemik greftlerle uygun hale getirilip implant uygulanabiliyor

İmplant Tedavisinde Karşılaşılabilecek Riskler Nelerdir?

Erken dönemde infeksiyon ve implant üstü protezler in tamamlanmasından sonraki geç dönemde ise alerji, yetersiz ağız temizliğine bağlı diş eti hastalıları ve periimplantitis (implant çevresi dokuların iltihabı) şeklinde ortaya çıkabilir. Özellikle erken dönem sırasında sigara kullanmak infeksiyon riskini arttırmaktadır. Allerjik reaksiyonların önlenmesi, doku uyumunun yüksek olması ve temizlenme kolaylığı nedeniyle implant üstü protezler de uygun vakalarda tam seramik restorasyonların kullanılması önerilmektedir.