Diş Fırçalama - 07den 70e Diş Kliniği, Ortodonti

Diş Fırçalama


Dişler her yemek yedikten sonra fırçalanmalıdır. Dişte kalan gıda artıkları bir müddet sonra glikoz yani asit haline dönüşür ve çürümeye neden olur. Sadece dış değil iç cephe de mutlaka fırçalanmalıdır. Dişlerin 4 tane yüzeyi vardır.

Dış, iç, çiğneyici ve diş arası yüzeyler iyice fırçalanmalıdır. Diş arasındaki olukları fırçanın kıllarının girmesini sağlamalıyız. Bunun için dişe 45 derecelik bir açıyla yaklaşıp o şekilde fırçayı sürmek gerekir. Sadece ileri geri değil oval hareketlerle fırçalayalım. İç tarafları da fırçalamak gerekir.

Bu süre mutlaka 2-3 dakika olmalıdır. Dişlerin de canlı olduğu unutulmamalı, zedelemeden fırçalamaya özen gösterilmelidir. Basınçla diş fırçalamamak gerekir. Diş fırçanız 1 ay içinde deforme oluyorsa diş fırçalama tekniğiniz yanlış demektir. Diş macunu ise az olabilir. Çok sürmeye gerek yoktur. Diş etleri ve dil de mutlaka fırçalanmalıdır.

Düzenli diş fırçalamak dişleri beyazlatır. Mevcut olan beyazlığı korur. Yediğimiz ve içtiğimiz gıdalar dişlerin üzerinde kalabilir. Bu genelde dişlerin rengini bozar. Diş fırçalamak bu diş boyayan gıdaların dişlerden uzaklaşmasını sağlar. Düzenli diş fırçalama dişlerin pırıl pırıl olmasını sağlar. Dış, iç, çiğneyici ve diş arası yüzeyler iyice fırçalanmalıdır. Diş arasındaki olukları fırçanın kıllarının girmesini sağlamalıyız. Bunun için dişe 45 derecelik bir açıyla yaklaşıp o şekilde fırçayı sürmek gerekir. Klasik diş fırçası ya da elektrikli diş fırçası tamamen kişinin kendisine bırakılır. İkisi de kullanılabilir, hemen hemen aynı etkiye sahiptirler. Normal diş fırçası ile maksimum bir dakikada yapılan hareket sayısı elektrikli fırçada çok daha fazladır. Bu nedenle elektrikli diş fırçasının dişler üzerindeki etkisi normal fırçaya göre daha fazladır. El becerisini kaybetmiş yaşlı hastalarda ya da çocuk hastalarda elektrikli diş fırçası kullanımı daha faydalıdır.

Diş duşu yani ağız duşu dişlerin temizliği için geliştirilmiş hava ve suyu dişlerin üzerine çıkan bir cihazdır. Bu diş fırçasının yaptığı işi yapmaz ama diş fırçalamasının eksik yaptığı yönleri tamamlar. Kullanılması önerilir. Diş fırçasının kıllarının ve diş ipinin ulaşamadığı noktalara ulaşarak dişlerin temizlenmesini sağlar. Ağzında protez, implant ya da köprü olan kişilerin kullanması gereklidir.

Doğal dişlerin temizliği için de faydalıdır. Cihazın ucuna herkesin kullanabileceği uçlar takılır. Uçları değişebilir. Cihazın haznesine içme suyu üstüne de gargara ilave edilir. Temizlik bu şekilde daha iyi yapılabilir. Kanaması olan, ağrılı hassas dişler nazik fırçalanmalıdır. Elbette bunun öncesinde diş hekimine gitmek ve bu hassasiyetlerin nedenini öğrenmek önemlidir.

Hassas diş genelde diş eti çekilmesi nedenlidir. Diş etinin altında kalması gereken kısımlar açığa çıkınca çekilme oluşur. Hekime gitmek gereklidir. Doğru diş fırçası ve diş macunu da seçerek durum ortadan kalkar.

Beyazlatıcı diş macunları içeriğinde aşındırıcı partiküller bulundurduğundan hassas dişlere sahip kişiler tarafından kullanılmamalıdır. Diş fırçası kıllarının uçları yuvarlatılmış olmalıdır. Sağlıklı olan şekli budur.